اخبار پرسپولیس

برانکو:می خواهم قراردادم را ۲ سال دیگر تمدید کنم

برانکو:می خواهم قراردادم را 2 سال دیگر تمدید کنم

به گزارش پرسپولیس ، موفقیت برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس بار دیگر در کرواسی توجهات را به او جلب کرد. برانکو که در سال های اخیر بارها به عنوان گزینه هدایت تیم ملی کشورش مطرح شده، در گفتگو با نشریه وچرنی لیست از شرایطش در ایران و پیشنهادهایی که برای فصل آینده دریافت کرده، صحبت کرد. مشروح این مصاحبه را در ادامه می خوانید:

” محبوبیت برانکو ایوانکوویچ در مدت زمان حضورش در ایران در مدت زمانی که سعی داشتم با او مصاحبه کنم، به من ثابت شد. در حالی که ما توافق کرده بودیم که این مصاحبه یک ساعت طول بکشد، مصاحبه حدود سه ساعت به طول انجامید زیرا هواداران زیادی قصد داشتند با او عکس یادگاری بگیرند.  ۴۰ میلیون هوادار پرسپولیس او را هدیه ای از سوی خدا می‌دانند، علاوه بر آنها، فوتبال دوستان ایرانی به خاطر سابقه حضورش در تیم ملی ایران نیز او را دوست دارند.

آیا تمدید قرارداد برای شما هم اولویت است؟

بالاتر از هر چیز باید بگویم که ما خوشحالیم زیرا در حد و اندازه انتظارات ظاهر شدیم. ما حرفه ای هستیم ولی باید مراقب خانواده هایمان نیز باشیم. از کشورهای دیگر نیز پیشنهاداتی وجود دارد و باید ببینیم که چه چیز برای ما بهترین است، همینطور برای باشگاه و هر کسی که در این زمینه دخیل است. فصل گذشته قهرمان شدیم و خیلی مقتدرانه نیز جام را بردیم. رکورد شکستیم و چهار هفته پیش از پایان جام را بالای سر بردیم. ایرانی ها اعتراف کردند که ما روح فوتبالشان را دستخوش تغییر کردیم که این باعث خوشحالی ماست. در لیگ قهرمانان آسیا هم عالی بودیم و در نیمه نهایی مقابل الهلال، پرافتخارترین تیم آسیا شکست خوردیم. آنها بیش از ۵۵ جام برده اند و حالا در فینال حضور دارند و احتمالا قهرمان نیز خواهند شد.
دیدار رفت نیمه نهایی جهنم بود زیرا ۴ بازیکن اصلی ما در ترکیب حضور نداشتند. با الهلال ۴ بازی در لیگ قهرمانان انجام دادیم که ۳ بازی با تساوی به پایان رسید. این یک موفقیت بزرگ برای ماست زیرا آنها هیچگاه نتوانستند پیروزی مقتدرانه ای کسب کنند.

قصد دارید چند سال در ایران بمانید؟

در نوبت اول حضورم در ایران، ۵ سال در این کشور بودم و حالا در دوره دوم، سه سال است که در پرسپولیس هستم. احساس خیلی خوبی در اینجا دارم. من و کادر فنی ام در تیم جا افتاده ایم و مردم ما را قبول کرده اند. خوشحالم و همکارانی استثنایی دارم. استرن چوک، دستیار اولم، مارکو استیلینوویچ،مربی بدنسازی، ایگور پانادیچ، مربی دروازه بان ها و ادوشویچ، گلر دوم ما.
ما در باشگاه بزرگی فعالیت داریم که ۴۰ میلیون هوادار دارد و معلوم است که انتظارات از ما بسیار بالاست ولی ما از وضعیتمان خوشحالیم و می‌خواهیم دو سال دیگر قراردادمان را تمدید کنیم زیرا از سوی هواداران و وزیر ورزش تحت فشار هستیم.

 

امسال چطور در کورس قهرمانی خواهید ماند؟

ما در رده دوم هستیم ولی تنها یک امتیاز با صدر جدول فاصله داریم که روز شنبه به مصاف صدرنشین خواهیم رفت. ما روی پیروزی در این دیدار حساب کرده ایم که بتوانیم دو امتیاز فاصله بیندازیم. متاسفانه مشکلات زیادی در طول فصل جاری داشته ایم. بهترین بازیکنمان و بهترین گلزن دو فصل اخیر ایران توسط فیفا محروم شده و قادر به همراهی تیم ما نیست ولی با این وجود نتایج خوبی کسب کرده ایم و هنوز مدعی قهرمانی هستیم
البته روزهای سختی پشت سر می‌گذاریم. مدیر باشگاه برکنار شده و هنوز علتش مشخص نیست. در هر صورت شرایط نا امن و نامشخص است. انتظار داریم مدیر جدیدی هدایت تیم را برعهده بگیرد. انتظار داریم که بهترین شرایط حکم فرما شده و پرداختی ها به موقع باشد.

 

برانکو ایوانکوویچ

جالب است که خانم ها هم با شما عکس می‌گیرند. آیا این موضوع در ایران عادی است؟

در ایران فوتبال برای مردم بسیار مهم است و خیلی با دقت آن را دنبال می‌کنند. فوتبال از طریق تلویزیون پخش می‌شود و به خصوص ما که در باشگاه پرسپولیس هستیم، محبوبیت ویژه ای داریم و فرقی بین زن و مرد، پدربزرگ و مادربزرگ و … ندارد.

 

برگردیم سر اصل مطلب، اگر نتوانید با رئیس جدید به توافق برسید و قراردادتان را فسخ کنید، به کراوسی برمی‌گردید؟

نه این کار را نمی‌کنم زیرا هدف من این است که سالها در اینجا بمانم، چه ایران یا کشور دیگری. دوست دارم مدتی در این منطقه باشم و پس از آن یا به کرواسی برگردم یا بازنشسته شوم. هنوز انگیزه زیادی برای کار کردن دارم و ترجیح می‌دهم در باشگاه ها فعالیت کنم نه تیم‌های ملی.”

آیا به زندگی در ایران عادت کردید؟

در ابتدا به آلمان رفتم، به کرواسی برگشتم؛ سپس به ایران آمدم. به کشوری کاملا ناشناخته با فرهنگ و رسومی متفاوت. از ایران به چین رفتم که دنیای دیگری بود؛ سپس عربستان سعودی. مردم ایران بسیار مهمان نواز هستند ، می‌خواهند به دیگران کمک کنند و به آیین و رسوم دیگر احترام می‌گذارند. خیلی خوشحالم که من و همکارانم خیلی سریع به زندگی در ایران عادت کرده ایم و ریتم و فرهنگ آن رامتوجه شده ایم.

 

غذاها در ایران چگونه هستند؟

غذاها در ایران استثنایی اند. آشپزی ایرانی در جهان معروف است و خیلی شبیه به ماست. بیشتر غذاهایشان کباب است. البته غذاهایشان برنج و کالری بالایی دارد ولی در مجموع عالی هستند.

برانکو ایوانکوویچ

بحث تیم ملی کرواسی شد. چه بر سر تیمی آمد که انقدر بازیکنان بزرگی داشت و در پایان مقدماتی جام جهانی سقوطی این چنینی تجربه کرد؟

من تمام این بازیکنان را می‌شناسم و خیلی از آنها را تمرین داده ام. آنها روحیه ای برنده و شخصیتی محکم دارند. مشخص است که انتظارات از آنها بالا باشد. آنالیز عملکرد دوست من، آنته کاچیچ کار ساده ای نیست ولی در هر صورت اینکه مستقیم صعود نکردیم خوب نیست. یورو فرصت خیلی خوبی بود و ما هم عالی کار کردیم.

 

آیا بعد از نتیجه ضعیف کرواسی مقابل فنلاند، داوور شوکر (رئیس فدراسیون کرواسی) با شما تماس گرفت؟

سوال بسیار سختی است. اول از همه، مشکل اصلی این بود که من قرارداد داشتم و وقتی قرارداد دارید، فارغ از هر مسئله دیگری، باید حرفه ای رفتار کنید. اگر می خواستم مذاکره کنم، خودم را در شرایط بسیار بسیار سختی قرار می دادم و چطور می توانم چنین کاری با خودم بکنم.

 

شما در جام جهانی ۱۹۹۸، دستیار میروسلاو بلاژویچ در تیم ملی کروسی بودید. آن تیم، چه فرقی با تیم فعلی کرواسی دارد؟

آن نسل، نسل ستاره ها بود. آنها بازیکنانی بودند که در باشگاه های بزرگ بازی می کردند و ذهنیت پیروزی خواهی داشتند؛ مانند تیم فعلی. چیزی برای مقایسه وجود ندارد اما این تیم هم این شانس را دارد تا به افتخار سال ۹۸ نزدیک شود. ما باید بدانیم که تیم هلند (که کرواسی در رده بندی با آن روبرو شد) قوی ترین تیم جام جهانی بود. برزیل واقعا تیم قدرتمندی بود و فرانسه، قوی ترین نسل فوتبالی اش را در اختیار داشت که با آن قهرمان جهان و اروپا شد. تیم هایی که در جام جهانی شرکت می کنند، واقعا قدرتمند هستند و حالا هم شرایط مانند گذشته است.

تیم های بزرگی مانند ایتالیا، هلند، آمریکا و جمهوری چک به جام جهانی راه پیدا نکردند. این به خاطر آن است که جهانی شدن، چیزهایی را تغییر داده است. لیگ های بزرگ پر از بازیکنان خارجی شده و این روی تیم های ملی تاثیر گذاشته است.

شما شناخت خوبی از زلاتکو دالیچ دارید. او چه کاری می تواند برای کرواسی انجام بدهد؟

به عنوان مربی، او بهترین سال هایش را پیش رو دارد. او از تجربه و دانش کافی برخوردار است. او در باشگاه های مختلف با ویژگی های متفاوت کار کرده است. البته مهم است که او این تجربه و دانش را به تیم منتقل کند، موضوعی که به کمی سیاست و البته شانس بستگی دارد. من فکر می کنم با این بازیکنان، کرواسی می تواند به دستاوردهای خوبی برسد.

#ورزش۳

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالای صفحه